Singleton Gymkhana Club members saddle up

YOUNG PARTICIPANTS: Juniors of all ages will gather at the Singleton Showground this weekend.
YOUNG PARTICIPANTS: Juniors of all ages will gather at the Singleton Showground this weekend.

Only three sleeps remain until members of the Singleton Gymkhana Club gather for their monthly meeting at the Singleton Showground.

Here is the club's report following last month's competition:

Here are the results for Singleton Gymkhana Club, thank you to our judges Robbie George and Sarah Bagley.

The club would also like to thank all the parents, grandparents and other family members who help the club run smoothly on the day.

As with every club this involves everyone lending a hand, as all the help we get, then everyone gets a chance to watch their children participate on the day.

Congratulations to all the riders.

We would like to thank our sponsors and donators, Kirkwoods Produce, The Albion Hotel, Ranch House, Bill and Donna Bright and Steve and Kelly Billington.

Our next Club day is the 16th June, new riders more than welcome with canteen facilities available. Also don't forget entries can be done online through the website.

The Singleton Gymkhana Club runs once a month from February to November For more information please contact us on our Facebook page Singleton Gymkhana Club, website www.singletongymkhanaclub.com.au or email us at singletongymkhanaclub@outlook.com.

Results for April 2019:

Junior Riding Classes;

Led's A: st Sienna Crow 2nd Danielle Dallas, 3rd Erin Wilson 4th Taylor Bailey

Led's B 1st Phoebe York 2nd Dawson McKenzie 3rd Khloe Fitzgerald 4th Olivia Hyndes, Dustin Thomas

7yrs & Under 1st Isabella Bailey 2nd Judd Thomas 3rd Bailey George

9yrs & Under 1st Montana Thomas 2nd Tyler Simpson 3rd Zoe Geeland

12yrs & Under 1st Montana Crow 2nd Tamzin Joisce 3rd Mitchell Roxburgh 4th Lucy Roxburgh 5th Gallie Hagan

15yrs and Under 1st Emily Jakes 2nd Kimberley Pease 3rd Rhiannon Jones

Champion Junior Rider: Montana Crow

Reserve Champion Junior Rider: Montana Thomas

Hack: Junior Ring

Under 13hh st Montana Thomas riding Mini 2nd Judd Thomas riding Sugar 3rd Bailey George riding Snoopy

13hh to 14.2hh 1st Montana Crow riding Filix 2nd Georgia Magyar riding Harry 3rd Tamzin Joisce riding Moon

14.2hh & Under 15hh 1st Mitchell Roxburgh Riding Ricci 2nd Alissa Myers riding Digger

15hh & Over 1st Leila Markham riding Tingaroo Chief 2nd Callie Hagan riding Della 3rd Lucy Roxburgh riding Cruise

Junior Pleasure Hack: 1st Mitchell Roxburgh 2nd Montana Crow 3rd Tyler Simpson 4th Georgia Magyar 5th Tamzin Joisce

Led Handler: 9yrs & Under, 1st Zoe Geeland 2nd Montana Thomas 3rd Isabella Bailey 4th Qiana Joisce 5th Tyler Simpson

Led Handler 12yrs and Under 1st Montana Crow 2nd Lucy Roxburgh 3rd Laelia Markham 4th Tamzin Joisce 5th Alissa Myers

Sporting:Led's A:

Bending Race, 1st Erin Wilson 2nd Taylor Bailey 3rd Danielle Dallas 4th Sienna Crow

Flag Race, 1st Erin Wilson 2nd Danielle Dallas 3rd Taylor Bailey 4th Sienna Crow

Clover Leaf, 1st Danielle Dallas 2nd Sienna Crow 3rd Taylor Bailey 4th Erin Wilson

Mug Race 1st Erin Wilson 2nd Taylor Bailey 3rd Danielle Dallas 4th Sienna Crow

Running T1, 1st Erin Wilson 2nd Danielle Dallas 3rd Taylor Bailey 4th Sienna Crow

Diamond Flag st Danielle Dallas 2nd Erin Wilson 3rd Taylor Bailey 4th Sienna Crow

Barrels, 1st Erin Wilson 2nd Taylor Bailey 3rd Danielle Dallas 4th Sienna Crow

Sporting:Led's B:

Bending Race, 1st Phoebe York 2nd Dawson Mckenzie 3rd Khloe Fitzgerald 4th Dustin Thomas

Flag Race, 1st Phoebe York 2nd Dawson Mckenzie 3rd Dustin Thomas 4th Khloe Fitzgerald

Clover Leaf 1st Dustin Thomas 2nd Phoebe York 3rd Dawson McKenzie 4th Khloe Fitzgerald

Mug Race 1st Dawson McKenzie 2nd Phoebe York 3rd Khloe Fitzgerald

Running T1, 1st Phoebe York 2nd Dawson McKenzie 3rd Khloe Fitzgerald

Diamond Flag 1st Khloe Fitzgerald 2nd Phoebe York 3rd Dawson McKenzie

Barrels 1st Phoebe York 2nd Dustin Thomas 3rd Dawson McKenzie

7yrs & under:

Western Bending, 1st Judd Thomas 2nd Bailey George 3rd Isabella Bailey 4th Ty Issanchon

Flag Race 1st Judd Thomas 2nd Bailey George 3rd Ty Issanchon 4th Isabella Bailey

Jump Peg Barrels, 1st Bailey George 2nd Judd Thomas 3rd Ty Issanchon 4th Isabella Bailey

Clover Leaf, 1st Judd Thomas 2nd Ty Issanchon 3rd Bailey George 4th Isabella Bailey

Running T 1st Judd Thomas 2nd Bailey George 3rd Ty Issanchon 4th Isabella Bailey

Mug Race, 1st Bailey George 2nd Judd Thomas 3rd Ty Issanchon 4th Isabella Bailey

V8 Race, 1st Bailey George 2nd Judd Thomas 3rd Ty Issanchon 4th Isabella Bailey

9yrs & under:

Western Bending, 1st Tyler Simpson 2nd Motana Thomas 3rd Quiana Joisce

Flag Race 1st Montana Thomas 2nd Tyler Simpson 3rd Quiana Joisce

Mug Race, st Montana Thomas 2nd Tyler Simpson 3rd Zoe Geelan 4th Quiana Joisce

Clover Leaf, 1st Tyler Simpson 2nd Motana Thomas 3rd Zoe Geelan 4th Quiana Joisce

Running T 1st Montana Thomas 2nd Zoe Geelan 3rd Quiana Joisce 4th Tyler Simpson

V8 Race, 1st Montana Thomas 2nd Tyler Simpson 3rd Zoe Geelan 4th Quiana Joisce

Jump Peg Barrel 1st Montana Thomas 2nd Quiana Joisce 3rd Zoe Geelan

12yrs & Under:

Western Bending 1st Leila Markham 2nd Georgia Magyar 3rd Tamzin Joisce 4th Callie Hagan

Flag Race 1st Leila Markham 2nd Mitchell Roxburgh 3rd Lucy Roxburgh 4th Georgia Magyar

Mug Race 1st Leila Markham 2nd Callie Hagan 3rd Mitchell Roxburgh 4th Lucy Roxburgh

Clover Leaf 1st Leila Markham 2nd Georgia Magyar 3rd Mitchell Roxburgh 4th Lucy Roxburgh

Running T 1st Callie Hagan 2nd Georgia Magyar 3rd Leila Markham 4th Mitchell Roxburgh

V8 Race 1st Leila Markham 2nd Georgia Magyar 3rd Callie Hagan 4th Mitchell Roxburgh

Jump Peg Barrel 1st Leila Markham 2nd Georgia Magyar 3rd Mitchell Roxburgh 4th Tamzin Joisce

15yrs & Under:

Western Bending 1st Kimberley Pease 2nd Rhiannon Jones

Flag Race 1st Kimberley Pease 2nd Emily Jakes 3rd Rhiannon Jones

Mug Race 1st Kimberley Pease 2nd Emily Jakes 3rd Rhiannon Jones

Clover Leaf 1st Kimberley Pease 2nd Emily Jakes 3rd Rhiannon Jones

Running T 1st Kimberley Pease 2nd Rhiannon Jones

V8 Race 1st Kimberley Pease 2nd Emily Jakes 3rd Rhiannon Jones

Jump Peg Barrel 1st Emily Jakes 2nd Rhiannon Jones

Seniors Riding:

41yrs & Over 1st Lyndal Randle 2nd Robyn Crow 3rd Anette George

40yrs & Under 1st Kylie George 2nd Allanah Fitz 3rd Patricia Betts

Champion Rider Kylie George Reserve Champion Rider Lyndal Randle

Pleasure Hack

Under 15hh 1st Kylie George riding Colt 2nd Julie Bailey riding Snoopy Duck 3rd Emily Jakes riding Joe

15hh & Under 15.2hh st Gregory Ross riding Metro 2nd Anette George riding Tocal Pride n Joy 3rd Kirsty Fitzgerald riding Allannah

15.2hh & Over 1st Kimberley Pease riding Welly 2nd Kirsten Roxburgh riding AStro Boy 3rd Dianne Munro riding Trev

Hack Classes

Under 15hh 1st Kylie George riding Colt 2nd Emily Jakes riding Joe 3rd James Bailey riding Moonshine

15hh & Under 15.2hh st Glen Quin riding Astro 2nd Georgia Ross riding Metro 3rd Kristy Fitzgerald riding Allannah

15.2hh & Over 1st Kimberley Pearce riding Welly 2nd Kirsten Roxburgh riding Astro Boy 3rd Dianne Munro riding Trevor

Stockman's Challenge 1st Ben McKenzie riding Happy 2nd Julie Bailey riding Snoopy Duck

JNR Stockman's Challenge 1st Kimberley Pease riding Welly 2nd Emily Jakes riding Joe

SportingSenior

Seniors - A:

Western Bending 1st Steve Billington 2nd Glenn Quinn 3rd Nat Heritier

Flag Race 1st Steve Billington 2nd Glenn Quinn 3rd Patricia Betts

Mug Race 1st Steve Billington 2nd Patricia Betts 3rd Glenn Quinn

Clover Leaf 1st Steve Billington 2nd Glenn Quinn 3rd Nat Heritier

Running T 1st Steve Billington 2nd Nat Heritier 3rd Hannah Billington

V8 Race 1st Steve Billington 2nd Glenn Quinn 3rd Nat Heritier

Jump Peg Barrel 1st Steve Billington 2nd Glenn Quinn 3rd Kirsten Roxburgh

Seniors B:

Western Bending 1st Casey Heffernan 2nd Kylie George 3rd Cassandra Dallas

Flag Race 1st Rhiarne Hagan 2nd Kylie George 3rd Casey Heffernan

V8 Race 1st Casey Heffernan 2nd Rhiarne Hagan 3rd Kylie George

Clover Leaf 1st Casey Heffernan 2nd Rhiarne Hagan 3rd Cassandra Dallas

Running T 1st Kylie George 2nd Rhiarne Hagan 3rd Cassandra Dallas

Mug Race 1st Casey Heffernan 2nd Rhiarne Hagan 3rd Cassandra Dallas

Jump Peg Barrel 1st Kylie George 2nd Cassandra Dallas 3rd Rhiarne Hagan

Time Trials:

12yrs and Under: 1st Leila Markham 2nd Montana Thomas 3rd Callie Hagan

13yrs to 17 years: 1st Kimberley Pease 2nd Rhiannon Jones

18yrs and Over: 1st Steve Billington 2nd Glenn Quinn 3rd Nat Heritier